Rezervasyon   İletişim  
Aktiviteler Kurumsal Organizasyonlar
 
What a wine lunch
Chaine des Rôtisseurs 2012-2013 yılının ilk yemeği 26 Eylül 2012`de Topaz`da gerçekleşti
Maison Française`in 200. sayıları şerefine teşekkür yemeği Topaz`da gerçekleşti 30 Ocak 2012
Türkiye'nin lider dekorasyon tasarım dergisi olan Maison Française 200. sayılarının ardından iş ortakları için organize ettiği teşekkür yemeğini Boğaz'ın incisi Topaz'da düzenledi.
DAHA DA SAĞLIKLI


Siz değerli misafirlerimize, Gıda Güvenliği ve Beslenme Danışmanımız İpek Ege ve Şefimiz
Tevfik Alparslan’ın ortak çalışması ile hazırlanmış, farklı lezzetler denerken içerikleri nedeniyle sağlığınız için daha faydalı ürünler yemenin deneyimini yaşatabilmek adına çok özel ürünler sunuyoruz…
 
Besin değerleri dengeli…
Yağ oranı düşük, karbonhidrat ve protein miktarı olması gereken seviyelerde düzenlenmiş…
 
Kalorisi kontrollü - 500 kcal’yi geçmeyen…
Kilo, boy, cinsiyet ve yaşa göre değişen günlük kalori alım miktarımızın ortalama 2000-3000kcal arası değiştiğini düşünürsek bir porsiyonda en fazla  500kcal almak kilo kontrolünüze destek sağlar.  
 
Lif oranları yüksek…
Kolesterol kontrolünde etki eder, kilo kontrolü sağlar, bağırsakları çalıştırır, kolon kanserine karşı korur, diyabetliler için şeker kontrolüne yardımcı olur…
 
Vitamin ve mineral açısından zengin…
Vücudumuzda gerçekleşen tüm işlemlerde anahtar rol oynayan mikro besin öğeleridir. Eksikliklerinde vücut fonksiyonlarında aksamalar görülür. Seçeceğiniz her bir porsiyonda,
elzem vitamin ve minerallerden yeteri miktarlarda bulunmaktadır.
 
Topaz`dan mevsiminde dil balığı yorumları Ocak 2012
Topaz Sigortacı Dergisi geleneksel yazarlar yemeğine ev sahipliği yaptı (Aralık 2011)
GECCE OSKARLARI 2011 EN YENİLİKÇİ MUTFAK TOPAZ / TEVFİK ALPARSLAN
Kofi Annan eşinin doğum gününü Topaz`da kutladı (14 Ekim 2011)
Galatasaray Basketbol Takımı antrönörü Oktay Mahmudi Topaz`da... (10 Ekim 2011)
Ronnie Coleman Topaz’da (22 Nisan 2011)

Dünyanın en önemli vücut geliştirme şampiyonlarından Amerikalı sporcu Ronnie Coleman

Topaz’da çok keyifli bir öğlen yemeği yedi.

GSLAAG Yemeği (9 Nisan 2011)

Galatasaray Liseli Ablalar Ağabeyler Grubu geleneksel sohbet yemeği Topaz’ın ev sahipliğinde gerçekleşti.

Fransa`nın Michelin yıldızlı restoranı Laroche` un şefi İsmail Yılmaz Topaz`a misafir oldu (5-9 Ocak 2011)
Yeni lezzetler yaratmaktaki ustalığı ve cesareti ile ün kazanan Topaz Restaurant, 2007 ve 2008 yıllarında misafir ettiği,  uluslararası arenalarda ün kazanmış, şeflerine bir yenisini ekledi.

Şef İsmail Yılmaz, Osmanlı ve Akdeniz mutfaklarını modern bir yorumla sunan Topaz Şefi Tevfik Alparslan ile birlikte 5 – 9 Ocak tarihleri arasında Bourgogne bölgesi balık, et, ördek ciğeri ve kendi geliştirdiği şarap soslu trüf mantarlı yemeklerini İstanbul lezzet tutkunlarının beğenisine sundu.

Türk bir aileden gelen 1970 Fransa doğumlu Şef İsmail Yılmaz Fransa'daki aşçılık eğitiminden sonra, michelin yıldızlı şefler; Şef Marc Menau - L'Esperance Restaurant, Şef Chef Fabrice Vitu - Auberge Des Templiers Restaurant, Şef Chef Jean-Luc Barnabet-  Jean Luc Barnabet Restaurant, Şef Chef Fabrice Vitu -  Table de St. Juste Restaurant'larında çalışmış ve Bourgogne Bőlgesel Mutfağında ustalık kazanmıştır. Halen michelin yıldızlı restaurant olan Laroche Wine Bar’da şeflik görevine devam etmektedir.
Muhteşem gösteriler eşliğinde TOPAZ` dan Cumhuriyet Menüsü (29 Ekim 2010)

Topaz, ağırlıklı olarak Atatürk’ün sevdiği yemeklerden oluşan "Cumhuriyet Menüsü" ile 29 Ekim'de misafirlerine, Boğaz’da muhteşem havai fişek ve lazer gösterileri eşliğinde unutulmaz bir gece yaşattı.

Topaz`ın şefi Tevfik Alparslan Fransa`nın Michelin yıldızlı restoranı Laroche`a misafir oldu (15-25 Ağustos 2010)
Başarılı şefimiz  Fransa - Auxerroise Hôtel Restaurant Laroche à Chablis Michelin Star Restaurant’ta 10 gün boyunca akdeniz ağırlıklı “ First Class Chef Degüstasyon Menu” hazırlayarak bir ilke daha imza atmıştır.
Şarap Ustaları Topaz`da (6 Mart 2010)

Dünyaca ünlü dokuz şarap ustası (Masters of Wine), geçtiğimiz cumartesi akşamı Topaz’da düzenlenen yemekte biraraya geldi…
Topaz’da yemek yiyen ünlü şarap ustaları arasında; John Umberto Salvi, Sarah Abbott, Tim Atkin, Beverley Blanning, Joel Butler, John Downes, Julia Harding, Jonathan Pedley ve Frank Smulders gibi isimler yeraldı. Veritas tarafından organize edilen turun bir parçası olan akşam yemeginde  en iyi yerli şarapların tadına bakıldı.

Topaz’daki akşam yemeğine, dünya standartlarında kendini kanıtlamış Türkiye’den de ünlü gurme ve köşe yazarları da katıldı. Yemekte, seçkin Türk şaraplarıyla eşleştirilen özel bir Topaz Osmanlı degüstasyon  menüsü sunuldu…  Muhteşem boğaz manzarası eşliğinde Topaz’da yemek yiyen şarap ustaları, yemekten oldukça memnun ayrıldı.

Topaz restauranttaki servis ve yemek kalitesine tam not veren şarap ustaları övgü dolu yorumlarda bulundu. The Times, BBC ve Observer’ın ödüllü yazarı Tim Atkin, Twitterda , “Just went to a fantastic restaurant in Istanbul called Topaz. One of my best meals of 2010. Learning how to pronounce the red grape [[ İstanbulda Topaz adında mükemmel  bir Restaurant’a gittik, 2010 un en iyi yemeklerinden biriydi,  Türk şaraplarının üzümlerinin isimlerini öğrenmeye çalışıyorum...    ].”  şeklinde yorumda bulundu.

Kaya Demirer akşam yemeği ile ilgili; “Dünyaca ünlü şarap uzmanlarını restaurantımızda ağırlamış olmaktan mutluluk duyuyoruz. Türk Şaraplarına ve Topaz’a övgüleri bizi çok mutlu etti. Bu uzmanlar bugüne dek dünyadaki en iyi lezzetleri deneyimlediler. Bu nedenle, böylesine övgüler almamız, Türkiye'nin sunduğu üstün kalite ve standartları nedeniyle tanındığının bir göstergesidir” dedi.

“Wines of Turkey” Platformu kapsamında İstanbul’a gelen dünyaca ünlü şarap duayenleri ilk yemeklerini 28 Şubat akşamı Topaz’da yedi…

Türk şarap sektörünün en seçkin üreticileri Büyülübağ, Doluca, Kavaklıdere, Kayra ve Vinkara tarafından kurulan “Wines of Turkey (WOT) Platformu”, Türk şarapçılığını yurt dışında kaliteyle anılan jenerik bir marka yapmak amacıyla, dünyaca ünlü “Master of Wine” statüsündeki en önemli şarap eleştirmeni ve yazarlarını Türkiye’ye davet etti…

Türkiye’ye gelen ünlü şarap uzmanlarını ilk yemeklerini Topaz’da yedi. Topaz’da yemek yiyen ünlü şarap uzmanları arasında; dünyada şarap konusunda otorite kabul edilen Oz Clarke, The Observer Şarap Yazarı ve Londra’da şarap okulu sahibi Tim Atkin, dünyanın en büyük şarap yarışması olan International Wine Challenge yarışmasının kurucusu ve eş başkanı Charles Metcalfe, şarap yazarı ve danışmanı Caroline Gilby, yazar Stephen Brook, eğitmen ve danışman Susan Hulme, eğitmen ve sommelier David Furer gibi dünyanın en iyi şarap yazarı mertebesine ulaşmış isimler yeraldı.

Şehrin iyi yemek-iyi şarap  restaurantı olarak bilinen Topaz’daki gala yemeği ile Türkiye serüvenine başlayan şarap duayenleri, Topaz’ın yemek ve servis kalitesini çok üst seviyede bulduklarını, manzarasına ise hayran kaldıklarını dile getirdiler.

 

Topazda Mutlu Gece
10.Ocak.2010 Pazar akşamı Ferna İpekel Kayalı ile Özgür Kayalı muhteşem bir düğünle Topazda dünya evine girdi.
Topaz Yeni Yıl daveti 16 Aralık 2009
Kasım ayında 2. yaşını kutlayan İstanbul’un ”Fine Dining” restaurantı Topaz’da yeni yıl coşkusu yaşandı…
Topaz’ın performans motor yat markası “Pershing” ile birlikte düzenlediği yeni yıl davetinde, İstanbul’un elit isimleri bir araya geldi.
Topaz’ın yaratıcı menüsünden gece için özel hazırlanan sunumların Sarafin şarapları ile ikram edildiği davet, ilerleyen saatlerde partiye dönüşerek, katılanlara yeni yıla erken merhaba dedirtti…
Keyifli birliktelik...
Wings degüstasyon günleri'nin ilki 13 Nisan Pazartesi akşamı Topaz'da özel bir davetle gerçekleşti.
Türkiyeyi  degüstasyon menüleri ile tanıştıran Topaz, menu degüstasyon günlerinin ilkini  Wings sponsorluğunda  gerçekleştirdi. Davete, iş, cemiyet ve medya dünyasından 100’e yakın seçkin konuk katıldı. Türkiye için oldukça yeni bir konsept olan degüstasyon menüsünde misafirlere, Topaz imzalı tabaklarda küçük porsiyonlara eşlik eden mükemmel şaraplar ikram edildi. Restaurantın deneyimli somelieri Alain Würschig , yemek şarap uyumunun sırlarını paylaşmak için oradaydı.
Wings sponsorluğundaki Degüstasyon Günleri  19 Nisan, 31 Mayıs ve 14 Haziran 2009 tarihlerinde tekrarlanacak.
Topaz Summer Party 2009 - 26 Mayıs 2009
TOPAZ’DAN MUHTEŞEM YAZ PARTİSİ !!!
“Topaz Summer Party 2009” adıyla gerçekleşen partide Topaz’ın yeni menüsü ve yaza özel roze şaraplar seçkin konukların beğenisine sunuldu…
Topaz’ın boydan boya açık camlarından süzülen serin boğaz rüzgarları, gece için hazırlanan özel dekorasyon, yaz menüsüne eşlik eden yeni roze şaraplar, muhteşem manzara, partiye renk katan müzikler ve seçkin konuklar, geceye damgasını vurdu.
La Chaîne des Rôtisseurs’un “fine dining” keyfi, 19 Şubat 2009
Dünyada binlerce üyesi bulunan La Chaîne des Rôtisseurs’un İstanbulda düzenleyecekleri toplantıları  öncesindeki açılış yemeğine Topaz ev sahipliği yaptı. 1950’de Pariste kurulan bu uluslararası gastronomi cemiyeti  “ Dostluktan ilham alarak ortak mutfak, şarap ve fine dining zevkine sahip olan insanları biraraya getirme” kararı aldı. Bu eğlenceli akşamda derneğin uluslararası üyeleri ve Türkiyeden  seçkin davetlilerle keyifli bir “ fine dining” deneyimi yaşandı.
Topaz’ın konukseverliği kapsamında SKAL Daveti, 4 Şubat 2009
Turizm endüstrisinin tüm sektörlerini biraraya getiren tek uluslararası organizasyon olan Skal, üyelerine, Topaz’da bir akşam yemeği daveti verdi.
Gümüşlük Nostaljisi, 3 Şubat 2009
İstanbul’un “Fine Dining” restoranı Topaz, “Gümüşlük Nostaljisi” adıyla özel bir gece düzenledi. Ayın balığı uygulamasını başlatan mekânda, konuklara Bodrum sahilinden getirilen taze ve leziz dil balıkları ikram edildi. Topaz gecenin başarısından dolayı taze mevsimsel balıkların servis edileceği  bu özel geceyi her ay tekrarlayacak. Gece ismini, Topaz'ın sahibi Kaya Demirer’in  ilk restoranını açtığı  Bodrum-Gümüşlük'ten alıyor. Kaya Demirer bu özel balık gecelerinin nostalji yaşatacagını umuyor..
Topaz Restaurant’ın 1. yaşgünü daveti, 23 Aralık 2008
Topaz Restaurant’ın 1. Yaşını kutladığı geceye 500’e yakın seçkin davetli katıldı. Topaz mutfağının lezzetli başlangıçları ve sınırlı sayıda üretilen Smirnoff Black ile hazırlanan kokteyller seçkin konuklara ikram edildi. Ünlü DJ Suat Ateşdağlı  keyifli müzikleriyle partinin  sabahın ilk ışıklarına kadar devam edecegini garanti etti.
Ortak idealler Derneği Daveti, 19 Eylül 2008
Common Purpose, Türkiye kolunu desteklemek amacıyla  Ortak İdealler Derneği tarafından Topaz Restaurantta bir akşam yemeği düzenledi. 1989 yılında İngilterede  kurulan Common Purpose’un amacı; toplumun iş dünyası, sivil toplum kuruluşları, kamu gibi değişik tabakalarından gelen insanların, liderlik vasıflarını daha da geliştirerek, yaşadıkları toplumda ve şehirde fark yaratmakta önderlik yapmaları için biraraya getiriyor.  Body Shop’un kurucusu Anita Roddick’in destekçisi olduğu uluslararası sosyal bir kurum olan Common Purpose, çeşitli vizyon geliştirici eğitim programlarını kar amacı gütmeden sunuyor. Topazdaki akşam yemeğinde önümüzdeki ay resmen başlayacak olan  Türkiye operasyonu için biraraya gelindi.

---------------------------------------------------------------------------

Ana Sayfa | Hakkımızda | Menü | Şarap Kavımız | Ödüllerimiz | Galeri | Basın | Aktiviteler | Kariyer |